Úvodní » Pneumatiky » Je nebezpečné používat zimní pneu v létě?


Je nebezpečné používat zimní pneu po celý rok?

Nepřezouváte? Myslíte, že můžete dojezdit přes léto starší zimní pneumatiky? Na jaře dosluhující zimní pneumatiky dojíždí čím dál více řidičů, protože kvůli své špatné ekonomické situaci si nemohou dovolit koupit nové letní pneumatiky. Jaká jsou však úskalí používání zimních pneumatik v letních měsících?

Jaká je situace na českých silnicích?

Podle každoročních testů až třicet procent řidičů nepřezouvá zimní pneumatiky po 31.3. Každý rok se toto číslo dokonce zvyšuje a tak vyvstává otázka, zda náhodou neohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Podle testování rakouského a německého autoklubu, všichni s nepřezutými gumami opravdu riskují a přitom úplně zbytečně.

Co má vliv na správnou funkci pneumatik?

Zimní pneumatiky jsou vyráběny ze směsi, která má za úkol bezpečně fungovat i v teplotách výrazně pod nulou. Při zvyšující se teplotě nad 7°C se však pneumatika přehřívá a při vysoké teplotě přestane úplně fungovat. Velmi rychle se pak opotřebovává a ztrácí přilnavost. Zvyšuje se také hlučnost, spotřeba paliva i odpor.

Výrazně delší brzdná dráha

Vyšší provozní teplota za jízdy a teplotní podmínky, na které nejsou tyto pneumatiky konstruovány, způsobují prodloužení brzdné dráhy. S rostoucí teplotou se rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou neustále zvětšuje. Vzorek zimní pneumatiky tak nemá dostatečně velkou brzdnou plochu kvůli velkému počtu drážek. Zimní pneumatiky jsou zkrátka uzpůsobeny k provozu na mokré vozovce a sněhu.

Riziko prasknutí pneumatiky

V tropických teplotách jsou silně namáhány i letní pneumatiky. Pokud vůz přetížíte, tak se může stát, že pneumatiky rostoucí tlak neustojí a praskne. Kvalitní letní pneumatiky těmto extrémním teplotám mnohem lépe odolávají a hrozí u nich menší riziko prasknutí pláště.

Zimní pneu mají i své světlé stránky

Přestože se může zdát, že zimní pneumatika je v letních měsících vždy špatná volba, tak existují určité situace, kdy má dokonce lepší vlastnosti. Při výrazných přívalových srážkách, kdy se na vozovce najednou objeví velké množství vody, tak zimní pneu lépe odolává aquaplaningu. Dokáže totiž dobře odvádět velké množství vody a jízda je tak jistější a bezpečnější.

Hrozí pokuta?

Někteří motoristé se nás často ptají, zda jim hrozí nějaký postih za to, že je policie zastaví v létě na zimních pneumatikách, které mají menší hloubku dezénu než zákonné čtyři milimetry. Mají za to, že když v zimě musí mít pneu 4 mm hloubku dezénu, tak to platí po celý. To je chyba, protože v létě platí, že pneumatika nesmí mít menší dezén než 1,6 mm, ale zákon přímo neříká zda se musí jednat o zimní nebo letní pneu.

[Přeskočit navigaci]