Úvodní » Automobily » Jak správně seřídit světla?


Jak správně seřídit světla?

Správné nastavení světel je jedním z významných prvků bezpečnosti, proto by se nemělo brát na lehkou váhu. K pravidelné údržbě automobilu je tedy vhodné zařadit i údržbu světlometů. Jak postupovat při nenáročné údržbě světel a kdy je nutné vyměnit žárovky?

Denně míjíme na silnicích auta s příliš vysoko nastavenými světly, které nepříjemně oslňují protijedoucí řidiče. Naopak řidič s příliš nízko nastavenými světly má už při stokilometrové rychlosti nedostatečný výhled a nestihne včas zareagovat. 

Správné nastavení světlometů není nic těžkého a zvládne ho každý řidič. Existuje jednoduchá pomůcka, kdy vůz s tlumenými světly zaparkujeme ke kolmé stěně tak, aby oba světlomety byly vzdáleny od stěny 0,5 metru. Nezanedbatelnou roli hrají také správně nahuštěné pneumatiky a automobil je zatížený pouze řidičem. Pro lepší orientaci si narýsujeme na zeď obyčejnou tužkou přímku ve výši spodní hrany světel. Světelný paprsek by měl dosahovat 5-6 centimetrů pod čáru. Tento způsob seřízení světel “po domácku” je spíše dočasné řešení, které se nemůže vyrovnat přesnému měření v odborném servisu. 

K následnému nastavení správného skonu světel slouží přepínač pod volantem u levé ruky řidiče. Obvykle jde o otočné kolečko, kterým se podle tabulky v návodu k obsluze auta nastaví správný úhel světel při různém zatížení auta. 

Pro většinu řidičů je ale jednodušší a pohodlnější nechat si světla seřídit v servisu, který je vybaven regloskopem - přístrojem určeným k seřizování světel. Za pár stovek vám v servisu přesně seřídí světla a máte jistotu, že nebude nikoho, ani sebe, na silnicích ohrožovat.   

Výměna žárovek 

K povinné výbavě každého automobilu patří sada náhradních autožárovek (dnes už stačí pouze jedna žárovka od každého druhu). V průběhu let dochází u žárovek ke ztrátě svítivosti a dalším negativním změnám, například změně barvy světla. Kvůli těmto nedostatkům se doporučuje měnit žárovky po ujetí zhruba 30 000 kilometrů. Žárovky předních světel by se měly vyměňovat obě najednou, aby nedocházelo k rozdílné svítivosti předních světel.  

U starších vozů je výměna žárovek se základním nářadím většinou záležitostí několika minut, ale u moderních automobilů je výměna doma v garáži často nereálná, řidič musí navštívit autoservis.

Zašlá světla

V případě, že světlomety nedodávají vaší cestě dostatek viditelnosti, nemusí být příčinou žárovky, ale zašlý kryt světel. Světlomety jsou matná kvůli drobným oděrkům natolik, že přes ně světlo neprojde. Zde není naprosto bezpodmínečně nutná výměna světel, ale v případě plastových světlometů (až na výjimky všechny) lze světlomety rozleštit.

[Přeskočit navigaci]